Większość dobrych uczniów wcale się nimi nie rodzi. Dużą rolę w całej edukacji i jej wynikach odgrywa osobowość dziecka i wypracowane przez niego nawyki. Każdy uczeń, który posiada podstawowe uzdolnienia i otrzyma odpowiednią motywację, może stać się dobrym uczniem. Dlatego tak ważne jest, byśmy jako rodzice zwracali dużą uwagę na motywację dzieci i zachęcanie ich do nauki poza szkołą. To właśnie wtedy, gdy wykraczamy nauką poza mury szkoły, najlepiej dbamy o rozwój intelektualny dziecka i budujemy u niego potencjał na przyszłość. Jak zatem motywować dzieci do nauki i tym samym poszerzać ich horyzonty?
Skoncentruj się na zainteresowaniach Twojego dziecka
Kiedy nauka angażuje dzieci w interesujące obszary i przedmioty, nauka staje się zabawą, a dzieci znacznie chętniej zaczynają się nią interesować. Jeśli naprawdę chcesz pomóc swojemu dziecku stać się dobrym uczniem, zachęć go do odkrywania tematów, które naprawdę go fascynują. Jeśli interesuje się zwierzętami, pomóż mu znaleźć wciągające i ciekawe książki z historiami o nich. Następnie rzuć mu wyzwanie, aby opisał pięć ulubionych zwierząt i wyjaśnił, dlaczego wybrał każde z nich. W ten sposób poprzez zainteresowanie dziecka ciekawym dla niego tematem sprawisz, że przyswoi dawkę wiedzy, zupełnie nie skupiając się na nauce.
Zachęcaj do otwartej i szczerej komunikacji
Zachęć swoje dziecko do wyrażenia swojej opinii na temat własnej edukacji. Stwórz otwartą atmosferę, w której będzie czuł się komfortowo, wyrażając swoje upodobania, niechęci lub obawy. Kiedy dziecko powiedzieli się już z Tobą swoją opinią, upewnij się, że potwierdzasz jego uczucia – nawet jeśli się nie zgadzasz. Kiedy dziecko powie "To ćwiczenie jest bardzo trudne", a Ty wiesz, że tak naprawdę jest na jego poziomie, powiedz "Wiem, że nie jest najprostsze, ale spróbujmy je wspólnie rozwiązać, na pewno dasz radę". Takie podejście do dzielenia się emocjami sprawia, że dzieci czują, że ich opinia ma znaczenia i że opłaca się ją wyrażać, ponieważ dostają dzięki temu od Ciebie pomoc i wsparcie.
Zachęcaj do różnych stylów uczenia się
Każde dziecko ma swoje preferencje i metody nauczania, które najlepiej pasują do jego sposobu uczenia się i jego osobowości. Jedne z dzieci wolą pracować krócej w pełnym skupieniu, inne dzielić naukę na partie i podchodzić do niej przez zabawę. Niektóre dzieci mają dominujący styl uczenia się, podczas gdy inne wolą uczyć się mieszanką kilku metod. Pomagając dziecku odkryć jego preferowany styl uczenia się, w którym nauka będzie przychodzić mu lekko i szybko możesz zmienić jego postrzeganie nauki już na zawsze.
Podziel się swoim entuzjazmem do nauki
Entuzjazm zanika, zwłaszcza jeśli chodzi o uczenie się nowych i bardziej skomplikowanych rzeczy, które wymagają od nas czasu. Jeśli Twoje dziecko zobaczy, że sam podchodzisz do nauki z entuzjazmem, ciekawością i pozytywnym nastawieniem prawdopodobnie samo stanie się entuzjastycznie nastawione do niej. Niezależnie od przedmiotu pomóż mu dostrzec, że nauka to podróż pełna ekscytujących nowych odkryć. Gdy Twoje dziecko zobaczy radość i podekscytowanie, jakie nauka wnosi do Twojego życia, zacznie dzielić się również swoim entuzjazmem do uczenia się nowych rzeczy.
Spraw, aby nauka była zabawą poprzez naukę opartą na grach
Nauka oparta na grach nie jest wcale nową koncepcją. Nauka oparta na grach może być bardzo korzystna z wielu powodów. Korzystanie z gier jako narzędzia edukacyjnego nie tylko zapewnia możliwość szybszego uczenia się i rozwijania umiejętności poza poznawczych, ale także motywuje dzieci do nauki. Kiedy dziecko jest aktywnie zaangażowane w grę, jego umysł doświadcza przyjemności uczenia się nowego systemu. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy gra jest uważana za „rozrywkową” czy „poważną”. Zabawne gry zapewniają dodatkową korzyść motywowania dzieci do zaangażowania się w proces uczenia. Nauka oparta na grach jest również skuteczną motywacją do pracy w zespole – co może być szczególnie korzystne dla dzieci w klasie.