Czy wiesz, że skrzydła trzmiela są tak małe w stosunku do jego dużego ciała, że owad ten właściwie nie powinien latać? Ale trzmiel tego nie wie i lata jak inne owady. Napoleon Hill mówił, że "Jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko to, co za pomocą swojego intelektu potrafimy sobie wyobrazić". Geniusz jest w Tobie. Wystarczy wykazać się chęcią rozwoju, zadbania o swoją przyszłość i skorzystania ze sprawdzonych technik zapamiętywania, by osiągać znakomite rezultaty w szkole i poza nią. Znasz je?
Twórz skojarzenia
Najprościej nauczyć się czegoś poprzez skojarzenie danej kwestii i inną sytuacją lub obrazem. Np. krzywą wypukłą skojarzymy jako literę u.
Grupuj elementy
Cyfry w numerze telefonu podaje się nie pojedynczo ale razem po 2 lub 3 aby łatwiej było je zapamiętać. Przykładowo 696-720-619 zamiast 696720619.
Szukaj wzorów i reguł
Łatwiej zapamiętać informację, gdy utworzymy do niej regułę lub wzór. Np. prawidłowa nazwa Mississippi zgodna jest z regułą: wszystko po dwa.
Ułóż rymowanki, akronimy lub zdania
Wpadający w ucho rym ułatwia zapamiętywanie. Doskonale znane hasło z lekcji chemii: „Pamiętaj, chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody” potwierdza tą zasadę. Przykład: Jeśli mamy do zapamiętania kolejność znanych postaci, która z nich pierwsza się urodziła, możesz zapamiętać je poprzez utworzenie skrótu SPA, które po rozwinięciu będzie oznaczało Sokrates, Platon, Arystoteles.
Zwizualizuj informacje
Mózg ludzki znacznie lepiej zapamiętuje słowa niż obrazy. Jeśli chcesz coś zapamiętać, zbierz w całość informację w formie kluczowych słów i zdań, i dla każdego z nich wymyśl obraz, dodaj elementy interakcji oraz ruchu. Im więcej zwariowanych, przerysowanych i wyolbrzymionych elementów zawrzes, tym łatwiej Ci przyjdzie zapamiętanie. Np. chcesz zapamiętać hiszpańskie słowo łóżko, czyli cama. Wyobraź sobie wielbłąda jednogarbnego – kamela, który podskakuje na łóżku jak dziecko.
Stwórz pałac pamięci
Technika znana od 2500 lat, stosowana w Starożytnej Grecji do zapamiętywania przygotowanej umowy. Technika wykorzystywana przez profesjonalnych mistrzów pamięci. W pałacu pamięci wykorzystujesz budynek, ulice i miejsca publiczne. Np. Masz zapamiętać pięć pierwszych pierwiastków w układzie okresowym: wodór, hel, lit, beryl, bor. By do pamięci długotrwałej trafiły te słowa, wyobraź sobie, że chodzisz po domu , zatrzymujesz się przy przedmiotach, wymyślasz obraz kojarzący się danym elementem, np. kaloryfer z wodą, a woda z wodorem i w ten sposób tworzyć po kolei ciąg elementów, jedno po drugim, które łatwiej będzie Ci odtworzyć.
Łańcuchowa metoda zapamiętywania
Narracja jako kluczowy element całej opowieści. Im historia dziwniejsza, tym łatwiej ja zapamiętać. Dla każdego słowa wymyśl obraz oraz historyjkę. Jeden obraz prowadzi do następnego.