Już 24 sierpnia 2021 roku o godzinie 9.00 uczniowie, którym nie powiódł się egzamin maturalny, będą mieli szansę na jego poprawę i wzięcie udziału w drugiej turze rekrutacji na wymarzone uczelnie. Warunkiem do jego przystąpienia jest tylko jeden niezaliczony przedmiot obowiązkowy i brak unieważnienia jakiegokolwiek z egzaminów przez CKE. Jak pokazują nam statystyki, aż 18% podchodzących do egzaminu uczniów ma prawo do podejścia do poprawki. Jak się uczyć, by zdać? Jakie są sposoby na szybką i owocną naukę?
Określ swój cel i nastaw się na sukces
Informacja o niezaliczonym egzaminie nie jest wymarzonym scenariuszem, ale nie jest i również sytuacją bez wyjścia. Egzaminy poprawkowe są szansą na zmianę wcześniejszego wyniku i dają możliwość aplikowania na wymarzone studia w drugiej, a czasami w zależności od uczelni nawet trzeciej rekrutacji. Dlatego nie warto się zniechęcać przy pierwszej porażce. Niezdanie matury w pierwszym terminie wcale nie musi oznaczać przekreślenia naszych marzeń i rezygnacji z nich. Kluczem do efektywnej nauki w przypadku poprawki jest określenie jej celu i stuprocentowe zaangażowanie w jego osiągnięcie. Praca staje się łatwiejsza, gdy wiemy, po co ją robimy i co dokładnie jest naszym zadaniem. Wybierając zakres materiału do nauki, wiemy już, co nas zaskoczyło i które tematy moglibyśmy znać na maturze lepiej. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia, jakie już masz. Podejdź do poprawki zadaniowo, wypisując wszystkie tematy, które wymagają dodatkowego powtórzenia i zacznij pracę nad ich przyswojeniem.
Zrób dokładny plan i się go trzymaj
Zmotywowanie się samemu do systematyczności nie jest najprostsze. Dużo łatwiej pracuje nam się w grupie i przy narzuconym tempie. Samodzielna praca zaś lubi wymykać nam się spod kontroli i być odkładana w czasie. Dlatego najlepiej rozplanować ją na konkretne dni i godziny. Jeżeli rozłożymy materiał na cały nasz czas, jaki został nam do poprawki i będziemy sumiennie, zgodnie z kalendarzem przerabiać daną partię wcale nie spędzimy całych wakacji nad książkami, albo w stresującym nas pędzie.
Zadbaj o miejsce, w którym się uczysz
Nie od dziś wiemy, że otoczenie ma na nas ogromny wpływ i jesteśmy lepiej zorganizowani, kiedy mamy wokół siebie porządek. Skoro większość czasu będziesz teraz spędzać nad nauką, ważne jest, by było ono dla Ciebie przyjemne, a praca w nim dawała przyjemność i motywowała. Zadbaj o porządek, miły kąt przy świetle dziennym, a także o to byś wszystko miał pod ręką i nie musiał co chwilę znikać, szukając czegoś, co jest Ci niezbędne. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmiany, przenieś się wraz z książkami w inne miejsce.
Odpoczywanie nie jest niczym złym!
Aby utrzymać zdrowy balans między nauką a dobrym samopoczuciem, powinien się zawsze znaleźć czas na odpoczynek. Dlatego pozwalaj sobie na zrobienie przerwy, kiedy czujesz, że jej potrzebujesz. Jeśli Twoje bloki tematyczne trwają przykładowo 30 minut, po każdym z nich zrób 5 minut przerwy, w których postawisz na absolutny relaks i odświeżenie głowy przed kolejną porcją wiedzy. Zrób krótki spacer, kilka ćwiczeń relaksacyjnych, lub spędź czas w inny, miły dla Ciebie sposób.
Powodzenia!