26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji Eurostat przypomina dane dotyczące Unii Europejskiej i nauki języków. Coraz więcej uczniów uczy się kilku języków obcych jednocześnie. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Do daje nauki języków obcych od najmłodszych lat? O tym w poniższym tekście.
Coraz więcej uczniów szkół podstawowych i średnich w UE uczy się przynajmniej jednego języka obcego. W 2021 roku wskaźnik wynosił 86.3 proc. dla podstawówek, 98.5 proc. dla gimnazjów oraz 91 proc. dla szkół ponadpodstawowych.
Co najmniej dwa języki obce w szkołach ponadpodstawowych
61 procent uczniów liceów w UE uczy się dwóch lub więcej języków w ramach obowiązującego programu oświaty. Najlepiej pod tym względem wypada Luksemburg i Francja (ok. 100 proc.). Później są Rumunia, Czechy i Słowacja (ok. 98 proc.). Podium zamyka Estonia, Finlandia i Słowenia (97-96 proc.)
W technikach i szkołach zawodowych Unii Europejskiej co najmniej dwóch języków obcych uczy się ok. 35 procent nastolatków. Pod tym względem najlepiej wypada Rumunia (97,2 proc.), dalej jest Finlandia, Polska i Luksemburg.
Języki obce w polskiej szkole
W Polsce, zgodnie z podstawą programową, każdy uczeń liceum ogólnokształcącego oraz technikum obowiązkowo uczy się dwóch języków obcych.
Jeden z nich powinien być kontynuowany od I klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej, czyli przez okres 12 lub 13 lat. Uczniowie przy kontynuacji mogą wybrać poziom podstawowy lub rozszerzony.
Polskie szkoły mają rozbudowaną ofertę językową. W podstawówce dzieci i młodzież najczęściej uczą się języka angielskiego (98 proc.). Drugie miejsce zajmuje niemiecki (54 proc.), a trzeciej hiszpański (15 proc.). Dalej jest francuski, rosyjski oraz włoski.
Jeśli chodzi o licea i technika na tle UE wypadamy dobrze. 80 proc. uczniów liceów uczy się dwóch języków lub więcej. Jeśli chodzi o technika, jest to 76,7 proc.
Korzyści z nauki języków obcych od najmłodszych lat
Nauka kilku języków obcych od najmłodszych lat ma wiele korzyści. Dzieci są bardziej podatne na naukę języków niż dorośli. Wczesne nauczanie języka daje im większą szansę na płynne opanowanie go w przyszłości. Jakie jeszcze wynikają z tego korzyści?
Rozwój umiejętności kognitywnych
Nauka języka rozwija różne obszary mózgu. Wpływa pozytywnie na w tym pamięć, koncentrację, logiczne myślenie i rozwiązywanie problemów, czyli umiejętności kognitywne.
Poprawa wyników w innych przedmiotach
Badania wykazują, że dzieci uczące się języków obcych odnajdują się lepiej w przedmiotach takich jak matematyka, fizyka i inne nauki ścisłe. Nauka języka rozwija umiejętność abstrakcyjnego myślenia, co może pomóc w zrozumieniu innych zagadnień.
Poprawa umiejętności komunikacyjnych
Wypowiadając się w języku obcym, dziecko uczy się wyrażania myśli, skutecznego przekazywania informacji. Co więcej - znajomość innych języków, ułatwia komunikację z osobami z różnych krajów i kultur. To umiejętność szczególnie przydatna w dzisiejszych czasach, w których proces globalizacji pogłębia się.
Lepsze wejście na rynek pracy
Osoby, które posługują się więcej niż jednym językiem, są atrakcyjniejszymi kandydatami na rynku pracy. Wiele firm docenia pracowników, którzy są w stanie obsługiwać klientów lub rozmawia ze współpracownikami z różnych krajów. Znajomość co najmniej jednego języka, zazwyczaj angielskiego, jest wymagana praktycznie we wszystkich branżach.
Rozwijanie tolerancji
Nauka języków obcych otwiera drzwi do poznania innych kultur, tradycji i sposobów myślenia. Dzieci uczące się języków są bardziej otwarte na różnorodność i tolerancyjne wobec innych narodów i ich zwyczajów.
Rozwijanie empatii i zrozumienia innych
Nauka języków łączy się ze zdobywaniem wiedzy na temat różnych zwyczajów, religii, poglądów. Dzięki temu dziecko uczy się jednocześnie empatii i rozumienia różnych punktów widzenia. Pozwala to na lepsze zrozumienie potrzeb i perspektyw różnych osób.
Radość z odkrywania świata
Nauka nowego języka otwiera drzwi do nowych doświadczeń i miejsc. Znając np. język hiszpański, podróż do hiszpańskojęzycznych krajów jest dużo łatwiejsza. Można łatwo przemieszczać między miastami i krajami i porozumiewać się z lokalsami.
Obcowanie z kulturą i sztuką
Znajomość języków obcych pomaga we wzbogaceniu kapitału kulturowego. Dziecko lub nastolatek, uczące się obcego języka, często poznaje także teksty literackie, historię, kulturę i sztukę danego kraju.
Otwarcie drzwi do nauki innych języków
Im wcześniej dziecko zacznie uczyć się jednego języka, tym łatwiej będzie mu przyswajać kolejne. Znajomość jednego języka ułatwia naukę innych, zwłaszcza podobnych pod względem struktury i wywodzących się z tej samej rodziny kulturowej.
Warto pamiętać, że nauka języków powinna być dostosowana do wieku i zdolności dziecka oraz odbywać się w sposób stymulujący i przyjemny. Najlepiej, jeśli proces ten jest zabawowy i angażujący, a nie związany wyłącznie z nauką słówek i gramatyki.
Chcesz pomóc dziecku w opanowaniu nowego języka? Dobrą opcją mogą być korepetycje online w EduHub. Oferujemy korepetycje online z języka angielskiego, korepetycje online z języka hiszpańskiego oraz korepetycje online z języka niemieckiego.