Koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami. To dobry czas, aby przygotować dziecko na powrót do szkoły. Przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc rodzicom. Rad udziela Helena Dawydko, trenerka i przyszła psycholożka. Przedstawiamy też kalendarz roku szkolnego 2023/2024.
Kiedy kończą się wakacje?
Wielkimi krokami zbliża się koniec wakacji i początek roku szkolnego 2023/2024. Pierwszy dzwonek uczniowie usłyszą w tym roku trochę później niż zazwyczaj - 4 września. Wakacje zostały wydłużone ze względu na to, że 1 września wypada w piątek.
Jak przygotować dziecko do końca wakacji?
Ważne jest, aby zapewnić dziecku łagodny przejście z trybu wakacyjnego do trybu szkolnego. Przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc rodzicom.
Rozmowa o oczekiwaniach
- Najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem o jego oczekiwaniach, potrzebach i lękach związanych z powrotem do szkoły. Istotne jest, aby rodzic oddzielił swoje uczucia i doświadczenia, od tego, co czuje dziecko. To, że my w dzieciństwie lubiliśmy chodzić do szkoły, nie znaczy, że nasze dziecko też tak ma – mówi Helena Dawydko, trenerka i przyszła psycholożka.
Następnie wspólnie znajdźcie rozwiązania i sposoby na radzenie sobie z ewentualnym stresem.
Przyzwyczajenie do wczesnego wstawania
- Uważny rodzic zauważa, czy jego dziecko lubi długo spać. Jeśli tak jest, porozmawiajmy z nim i uświadommy, że kiedy zaczyna się szkoła, to trzeba zmienić tryb – radzi Helena Dawydko.
- Najlepiej razem wypracować rozwiązania, które pomogą dziecku przestawić się na wczesne chodzenie spać i wczesne wstawanie. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie rytuałów wieczornych, np. najpierw pijemy sok, jemy kolację, później myjemy zęby, czytamy książkę i idziemy spać. I tak codziennie, w tej samej kolejności – tłumaczy trenerka.
Wspólne czytanie
Czytaj książki wspólnie z dzieckiem i razem rozmawiajcie o tym, co było w lekturze. To nie tylko rozwija umiejętności czytania, ale może też zainspirować do nauki przed nowym rokiem szkolnym.
Zakupy szkolne
Wybierz się z dzieckiem na zakupy szkolne. Skompletujcie wyprawkę – zeszyty, przybory, plecak, buty na WF, strój itp. – Niech to dziecko wybierze, co chce kupić. Ustal budżet i nie narzucaj, jak ma wyglądać np. piórnik. W ten sposób dziecko uczy się podejmowania decyzji i z poczuciem, że jego zdanie jest ważne – komentuje przyszła psycholożka.
Zakupy szkolne mogą być również okazją do porozmawiania o nowym roku szkolnym i oczekiwaniach.
Odśwież umiejętności, jeśli Twoje dziecko tego potrzebuje
Przypomnijcie sobie podstawowe umiejętności, takie jak pisanie, liczenie czy czytanie, aby dziecko poczuło się pewniej przed powrotem do szkoły.
Spotkania z przyjaciółmi
Zorganizuj spotkania z przyjaciółmi z klasy, zwłaszcza jeśli dzieci nie widziały się przez całe wakacje. To pomoże złagodzić stres związany z powrotem do szkoły.
Zachęcaj do aktywności fizycznej lub wykonuj ją z dzieckiem
Upewnij się, że dziecko ma wystarczającą ilość aktywności fizycznej. Spędzenie czasu na świeżym powietrzu i uprawianie sportu wspomoże jego koncentrację i samopoczucie. Zadbaj o to, aby aktywność fizyczna była zgodna z zainteresowaniami dziecka. Może to być nawet wspólny spacer.
Wyrażaj wsparcie
Upewnij się, że dziecko wie, że masz dla niego pełne wsparcie i zrozumienie. Okaż zainteresowanie jego postępami i postawieniem sobie celów na nadchodzący rok szkolny.
Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc dostosuj podejście do jego indywidualnych potrzeb i umiejętności. Staraj się zrobić to w sposób pozytywny i przyjemny, aby dziecko czuło się zmotywowane i gotowe na powrót do szkoły.
Kalendarz roku szkolnego 2023/2024
Przedstawiamy kalendarz roku szkolnego 2023/2024 na podstawie informacji podanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Sprawdź, kiedy wypadają przerwy świąteczne i ferie zimowe w Twoim województwie.
- Zimowa przerwa świąteczna: 23 - 31 grudnia 2023
- Ferie zimowe w czterech turach:
- 15 - 28 stycznia 2024 (woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie),
- 22 stycznia – 4 lutego 2024 (podlaskie, warmińsko-mazurskie),
- 29 stycznia – 11 lutego 2024 (lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie),
- 12 – 25 lutego 2024 (kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie)
- Wiosenna przerwa świąteczna: 28 marca – 2 kwietnia 2024
- Zakończenie zajęć: 21 czerwca 2024