Nasza postawa i przyzwyczajenia mają wpływ na to, jak nasze dzieci funkcjonują w szkole i jak budują swoje codzienne nawyki. Jeśli tylko zastosujemy się do kilku zasad i będziemy dbać o to, by zawsze było na nie miejsce w naszej codziennej rutynie, będziemy w stanie zdziałać cuda, pracując nad produktywnością najmłodszych. Oparcie w rodzicu i jego autorytet to decydujący czynnik osiągnięć szkolnych, jeśli nie najważniejszy. Wartościowa osoba, która jest wzorem do naśladowania, potrafi motywować i jednocześnie mieć przy tym partnerskie podejście do dziecka może być osobą, która zmotywuje je do działania i maksymalnych starań nie tylko na polu szkolnym.
Uczeń musi wiedzieć, że zdobywanie nauki jest jego szansą na rozwój
W drodze do edukacyjnego rozwoju najważniejsze jest wiedzieć, jaki jest cel starań i gdzie chcemy dzięki niemu dojść. Dlatego kluczowe jest uświadomienie dzieciom, dlaczego ich edukacja jest tak bardzo ważna. Wytłumaczmy, że nauka jest ich szansą i oknem na świat, a dzisiejsze umiejętności, sukcesy i doświadczenia są szansą na to, że w przyszłości będą mogli realizować się na swoim wymarzonym polu. Nie bądźmy kontrolującymi policjantami, a rodzicami, którzy rozbudzą w dzieciach pasję do nauki i swoją postawą uświadomią im, że sami chcą zdobywać wiedzę.
Wsparcie w nauce
Istnieje przekonanie, że pójście do dobrej lub prywatnej szkoły zagwarantuje naszemu dziecku sukces i zaprowadzi na najlepsze uczelnie, a w przyszłości stanowiska. Nic bardziej mylnego, nawet uczniowie najlepszych szkół potrafią mieć problemy z przyswajaniem wiedzy, zdawaniem egzaminów i dobrymi ocenami. Mimo że dobra placówka potrafi być miłym dodatkiem do osiągnięcia edukacyjnego sukcesu, tak naprawdę jego tajemnicą jest poświęcony czas. Traktujmy naukę i czas odrabiania zadań domowych nie jak przykry obowiązek czekający na nas po pracy, ale wartościowy czas z naszym dzieckiem. Starajmy się urozmaicać naukę, podchodzić do niej z humorem, przyjaznym nastawieniem i wyrozumiałością do ewentualnych błędów. Pamiętajmy, że dzieci przejmują na siebie nasze emocje, a więc ciężko im znaleźć motywację, jeśli nie widzą jej w nas. Budujmy dobre nawyki, pracujmy nad motywacją, nagradzajmy za ciężką pracę i starania.
Regeneracja i odpowiednia dieta
Na samopoczucie dziecka i jego produktywność ogromny wpływ ma odpoczynek i dobrze zbilansowana dieta, która poprawia koncentrację i dodaje potrzebnej na cały dzień energii. Upewnij się, że Twoje dziecko ma zapewnione zróżnicowane posiłki, które dostarczą mu odpowiednich wartości kalorycznych i dopilnuj, czy zjada je o odpowiednich porach. Większość problemów z koncentracją i przyswajaniem wiedzy ma podłoże właśnie w nieodpowiedniej diecie lub przekładaniu jedzenia w czasie. Podstawą uzupełniania energii jest także wypoczynek. Bądź uważny na potrzeby swojego dziecka. Czasami drzemka po szkole okaże się sposobem na szybsze i owocniejsze odrobienie zdań domowych.
Miejsce, które sprzyja nauce
Zapewnijmy dzieciom miejsce, które nie będzie ich rozpraszać i zapewni im wszystko, czego potrzebują do nauki. Pomyślmy, co tak naprawdę jest potrzebne na biurku, a co może stać się rozpraszającą okazją do zabawy. Zabierzmy na czas nauki niepotrzebne rzeczy ze stołu, w tym telefon komórkowy, czy tablet, który może oderwać nasze dziecko od obowiązków. Zamiast tego wyposażmy go we wszystkie przybory szkolne i plastyczne, które ułatwią odrobienie lekcji. Zadbajmy o komfort dzieci i ergonomię pomieszczenia tworząc miejsce, które ułatwi koncentrację i będzie dla nich przyjemne.
Na poprawienie produktywności naszych dzieci w szkole nie ma jednej recepty, jednak na nią jednak wiele czynników, nad którymi możemy mieć kontrolę. Starajmy się dbać o codzienne nawyki naszych dzieci, trzymajmy się zasad i stwórzmy rutynę, która zachęci je do dobrych i zdrowych nawyków, które zaowocują w przyszłości i sprawią, że będą produktywnymi, gotowymi do nowych wyzwań dorosłymi.