Rozmawiaj
Zachęcaj dzieci do zadawania pytań i wyrażania swoich uczuć. Pamiętaj, że Twoje dziecko może inaczej reagować na stres, więc bądź cierpliwy i wyrozumiały. Zacznij od zaproszenia dziecka do rozmowy. Staraj się nie umniejszać ani nie unikać rozmów o ewentualnych obawach. Pamiętaj za to, aby zapewnić swoje dziecko, że to naturalne i każdy ma rzeczy, których się czasem obawia.
Zaplanuj z dzieckiem rutynę
Postaraj się ustalić rutynę dnia, która uszereguje jego obowiązki i rozrywki. Uwzględnij w nich programy edukacyjne, które będą dostosowane do wieku Twojego dziecka i jednocześnie będą dla niego ciekawe. Staraj się przemycać na każdym kroku wiedzę, biorąc pod uwagę także gry i czytanie.
Daj dziecku czas na przystosowanie się do nowych sytuacji
Jeśli Twoje dziecko wraca do szkoły lub zmienia rodzaj nauczania, zacznij prace z nim od krótszych sesji edukacyjnych i dopiero stopniowo je wydłużaj. Jeśli celem jest 30- lub 45-minutowa powtórka materiału, zacznij od 10 minut i stopniowo wydłużaj Wasz czas. W procesie wpierania dziecka ważne jest, abyśmy nie przytłoczyli go, a tym samym nie zniechęcili do nauki.
Zadbaj o swoje dziecko w sieci
Platformy cyfrowe szczególnie w czasach pandemii dają dzieciom możliwość kontynuowania nauki, brania udziału w zabawach i utrzymywania kontaktu z przyjaciółmi. Jednak zwiększony dostęp online niesie ze sobą zwiększone ryzyko dla bezpieczeństwa, ochrony i prywatności dzieci. Porozmawiaj ze swoimi dziećmi o Internecie, tak aby wiedziały, jak działa i by wiedziało, jak należy w nim bezpiecznie funkcjonować.
Pozostań w kontakcie z placówką edukacyjną
Postaraj się pozostawać w kontakcie z nauczycielem lub szkołą swoich dzieci, tak by być na bieżąco ze wszystkim, co się na bieżąco dzieje. Grupy rodziców mogą być również dobrym sposobem na wzajemne wspieranie się w nauczaniu domowym.