Kiedy przychodzi do czytania, Twoje dziecko poddaje się już po pierwszych kilku linijkach, a książki są dla niego przykrym obowiązkiem zamiast dobrą zabawą? Oto kilka sposobów na rozwiązanie problemu z czytaniem u najmłodszych i rozbudzenie w nich pasji do literatury.
Rozwiązuj problem czytania już na początku
Jeśli Twoje dziecko pozostaje w tyle za kolegami z klasy w czytaniu, nie czekaj, aż problem sam się rozwiąże. Problem z czytaniem jest dość powszechnym problemem wśród dzieci i wcale nie skazującym je na niepowodzenia w szkole. Kluczowa jest jednak nasza szybka reakcja i niedopuszczenie do rozwinięcia się problemu. Decydujmy się na szybkie kroki w kierunku zbudowania nowych nawyków i wsparcia w nadrabianiu zaległości. Zainteresujmy się, gdzie tak naprawdę zaczęły się problemy naszego dziecka. Czy jego niechęć wynika z braku umiejętności, cierpliwości, czy może nie jest zainteresowane samą książką?
Wybieraj książki na poziomie swojego dziecka
Aby nauczyć się płynnie i szybko czytać, dziecko powinno czytać książki na dostosowanym do swojego wieku i umiejętności poziomie. Jeżeli ilość błędów w czytaniu jest Twoim zdaniem duża i zdarzają się one zdecydowanie za często, postaraj się zmienić poziom książek, które czyta. Udajcie się wspólnie do biblioteki, lub księgarni na dział książek dziecięcych i zapytaj dziecko, jakie książki najbardziej go interesują. Pamiętaj, że na etapie nauki nie chodzi tylko o poprawę umiejętności szybkiego czytania, ale przede wszystkim o rozbudzenie pasji do czytania i sprawienie, że dziecko samo zechce w przyszłości sięgać po książki. Z czasem sięgajcie, po coraz ambitniejsze pozycje!
Korzystaj z audiobooków
Badania wykazują, że czytanie ze zrozumieniem znacznie poprawia się, gdy dzieci nie tylko czytają książki, ale także ich słuchają. Dotyczy to szczególnie dzieci, które mają krótki czas skupienia uwagi i słabsze umiejętności czytania. Audiobook nie zastąpi oczywiście książek, ani wspólnego czytania z rodzicem, ale może być wspaniałym dodatkiem do zwykłych książek, spędzania przez dziecko wolnego czasu, rozwijania wyobraźni i poszerzania słownictwa.
Postaraj się ograniczyć dziecku zabawę przed ekranem
Nadmierna aktywność związana z ekranem, na przykład granie w gry wideo, wiąże się z niższymi wynikami w nauce w szkole. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice monitorowali czas spędzony przed ekranem swojego dziecka i promowali alternatywne zajęcia, takie jak wycieczka do biblioteki lub rodzinna przejażdżka rowerem. Postaraj się zatem ograniczyć czas swojego dziecka przed ekranem, a w ramach niego zaproponować rozrywkę, która będzie wartościowo spędzonym czasem.