Kinestetyk to osoba, która najszybciej uczy się poprzez działanie i ruch. Najlepiej zapamiętuje to, czego doświadczyła. To jeden z czterech typów, wśród stylów uczenia się, oprócz wzrokowca, słuchowca i dotykowca. Ważne, aby pamiętać, że nie ma "czystych" typów. Najczęściej jedna osoba łączy różne strategie nauki. Warto eksperymentować, aby znaleźć te, które najlepiej działają na Ciebie lub Twoje dziecko. Sprawdź, jak skutecznie uczyć się, jeśli preferujesz styl kinestetyka.
Ruch w procesie uczenia się
Najnowsze badania pokazują, że ruch odgrywa dużą rolę w rozwoju mózgu. Sprawia, że szybciej powstają nowe neurony i połączenia nerwowe. Ma wpływ na zwiększenie koncentracji i motywacji oraz rozwój kreatywności.
Im więcej różnych form aktywności fizycznej, tym bardziej efektywny proces poznawania, zapamiętywania oraz uczenia się. Osoby starsze mają gorszą pamięć m.in. dlatego, że mniej się ruszają.
Ruch jest ważny zwłaszcza dla dzieci, które spędzają wiele godzin w szkole, w pozycji siedzącej. Wykonanie nawet kilku prostych ćwiczeń, jak skłony, rozciąganie, czy pajacyki, sprawia, że dziecko będzie miało więcej energii i z większą chęcią podejdzie do nauki.
Wprowadzenie ruchu w proces uczenia się jest więc ważne nie tylko dla kinestetyków, ale i dla osób, które preferują inne style.
Jak rozpoznać kinestetyka?
Osoba, która preferuje styl uczenia się kinestetyków, ma kilka charakterystycznych cech. Dużo się rusza podczas nauki i ma bogatą gestykulację. Uczy się podczas działania. Najlepiej pamięta to, co wykona. Ruch pomaga się jej skoncentrować.
Gdy kinestetyk jest znudzony, wierci się, zmienia pozycję, znajduje coś do trzymania czy obracania, zaczyna coś pisać albo rysować. Ma problem z długotrwałym siedzeniem w jednym miejscu. Dłuższe słuchanie czy czytanie w tej samej pozycji może być dla niego trudne - ma potrzebę poruszania się, uczestniczenia w zajęciach.
Kinestetykowi nie przeszkadza bałagan. Wręcz przeciwnie – to jego żywioł. Używa słów i zwrotów związanych z ruchem i wrażeniami fizycznymi, np. „to mnie nie rusza”, „popłynąłem”, „poczułem to na własnej skórze”.
Jak skutecznie uczyć się, będąc kinestetykiem?
Jeśli preferujesz styl uczenia się kinestetyka lub chcesz wprowadzić więcej ruchu podczas nauki, mamy dla Ciebie kilka rad.
- Przed nauką zrób rozgrzewkę. Wykonuj różne ćwiczenia przez 10 minut albo pobiegaj.
- Wykorzystaj ruch podczas nauki. W zapamiętaniu materiału może Ci pomóc chodzenie po pokoju, trzymanie i obracanie różnych przedmiotów w rękach.
- Wykorzystaj zabawę i ćwiczenia fizyczne w procesie uczenia się. Do konkretnych ćwiczeń możesz przypisać określone informacje, dzięki czemu łatwi będzie Ci je później sobie przypomnieć. Angażuj się w gry dydaktyczne, które wymagają fizycznego udziału.
- Angażuj swoje ręce w proces uczenia się. Możesz tworzyć rysunki, diagramy, mapy myśli lub notatki, które pomogą ci utrwalić materiał.
- Wprowadź gesty, ruchy ciała i mimikę do procesu uczenia się. Przykładaj znaczenie do konkretnych gestów, które będą ci przypominać określone informacje. Twórz też własne gesty czy miny, którym przypiszesz konkretne znaczenia.
- Jeśli to możliwe, korzystaj z narzędzi i pomocy naukowych, którymi będziesz mógł manipulować, np. globusa, liczydła, lupy.
- Samodzielnie wykonuj modele, projekty i doświadczenia. Szybciej nauczysz się materiału przez praktyczne działanie.
- Ucz się poprzez symulacje lub odgrywanie ról. Na przykład, jeśli uczysz się historii, możesz stworzyć mini-teatr lub symulację historycznych wydarzeń.
- Nauka poprzez sport: jeśli lubisz aktywność fizyczną, połącz swoją pasję do sportu z procesem uczenia się. Przypisz konkretne informacje do określonych ruchów lub momentów podczas treningu, aby móc je powtarzać i przyswajać jednocześnie.
- Pracuj w grupach lub z partnerem. Możesz uczestniczyć w sesjach burzy mózgów, debatach, warsztatach grupowych, które wymagają fizycznej obecności i współpracy z innymi.