Mimo lat spędzonych w szkolnej ławce Twoje języki obce z jakiegoś powodu nie są na takim poziomie, jakiego byś sobie życzył? A może szukasz najlepszych sposobów na naukę dla swoich dzieci?
Czynnikiem decydującym o sukcesie w nauce wcale nie jest wrodzony talent do języków. W zasadzie jego istnienie nie zostało nawet nigdy w żaden sposób udowodnione. Receptą na efektywną naukę jest samozaparcie i nieprzerwana praca nad nim. W obecnych czasach, gdy wszelkie materiały są dostępne dla nas na wyciągnięcie ręki, a nawet na jedno kliknięcie możemy korzystać z najlepszych dla nas metod nauki i jednocześnie dobrze się przy nich bawić. Najczęstszym problemem, z którego często sami nie zdajemy sobie sprawy, jest ograniczenie swojego kontaktu z językiem jedynie do godzin, w których odbywają się ich zajęcia z lektorem. Aby być naprawdę efektywnym w swoich językowych planach, należy uczyć się zarówno z pomocą zawodowych nauczycieli jak i poświęcać swój czas samodzielnie.
Odpowiednia metoda nauki
Dobór metod nauki jest pierwszym i najważniejszym krokiem, początkiem do całej drogi, która będzie pełna prób i błędów, ale z czasem pokaże nam owoc naszej pracy. To, co na jednego działa doskonale, na inną osobę nie działa wcale. Dlatego warto spróbować kilku metod i nie zniechęcać się przy pierwszych próbach. Jeśli jakiś sposób przyswajania wiedzy wydaje Ci się skomplikowany czy nienaturalny, to prawdopodobnie nie jest on po prostu dla Ciebie. Jedynie metody, które pasują do Twojego celu i są proste w zastosowaniu, dadzą Ci efekty i będą powodować, że będziesz chciał po nie ponownie sięgać. Znajdź więc takie, do których nie będziesz musiał się dodatkowo motywować!
Total Immersion — metoda totalnego zanurzenia się w języku polega na całościowym podejściu do nauki języka. Ogólnym założeniem tej metody jest maksymalne otoczenie się językiem, który chcemy opanować. Przykładowo jeśli korzystasz z codziennej rozrywki, rób to od dziś w języku obcym. Surfuj po Internecie, przeglądaj strony , obserwuj konta obcojęzycznych blogerów w social media.
Sposoby na naukę języka obcego
Najlepiej we wszystkich sprzętach elektronicznych, jakich używasz, zmień język na ten, którego właśnie się uczysz. Częste użytkowanie programów i urządzeń elektronicznych w języku obcym sprawi, że jeszcze szybciej zaczniemy się oswajać z nowym słownictwem. Przez zwykłe wysłanie SMS-a wiemy, że wysłać to "send". Starajmy się uczyć języków tak, aby poświęcać mu jak najwięcej czasu, wykonując przy tym naszą regularną czynność. Nie potrzebujemy gospodarować na naukę języka dwóch godzin dziennie, jeśli zaczniemy wdrażać język podczas codziennie wykonywanych czynności.
Jak uczą się dzieci?
W przypadku nauki dzieci sytuacja wygląda podobnie. Podstawą tutaj jednak w pierwszej kolejności będzie zainteresowanie dziecka materiałami. Muszą być one przede wszystkim dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka, które w pierwszej kolejności powinny poznawać słownictwo, do którego łatwo będzie im się odnieść, czyli te związane z ich najbliższym otoczeniem takim jak dom, człowiek, rodzina. Warto skorzystać tutaj z ulubionych książkowych postaci, bądź najchętniej oglądanych przez dziecko bajek. Tak jak w przypadku dorosłych warto wplatać język w rozrywkę. Jeśli nasze dziecko uwielbia oglądać filmy animowane, puszczajmy mu je w języku obcym!
Jeśli przez ogrom własnej pracy nie mamy czasu na kreatywność, na rynku mamy mnóstwo aplikacji, które ułatwia nam te zadania!
- “Timmy’s Learning New Skills” i "Timmy’s Starting to Read" to aplikacje dla dzieci w wieku 3-6 lat stworzone przez British Council. Korzystające z nich dziecko ma możliwość nauczenia się 60 słów i zwrotów w języku angielskim. Aplikacje pomagają stale przypominać sobie przyswojone słownictwo, wspomagają naukę czytania, a dzięki wykorzystywaniu wizerunku postaci z bajek sprawiają, że dziecko chce wracać do nauki.
- Drops to aplikacja, z którą nauka języka angielskiego przypomina zabawę. Jedną z jej wyróżniających cech jest w 100% wizualne uczenie. Dziecko uczy się nowych słów, przede wszystkim łącząc ich pisownię z ilustracją ich znaczenia. Na dalszych etapach nauki pojawiają się różnego rodzaju zadania wielokrotnego wyboru, gdzie najczęściej trzeba przeciągnąć słowa we właściwe miejsca. Drugą cechą wyróżniającą Drops jest ograniczenie czasu nauki do 5 minut dziennie. Aplikacja ta uczy ponad 1700 słów w 99 tematach. Jest ona bezpłatna dla standardowych 5-minutowych dziennych sesji.
- Quizlet dedykowany jest szeroko rozumianej nauce. Jest również świetnym narzędziem do doskonalenia języków obcych. W przeciwieństwie do większości aplikacja pozwala tworzyć własne zestawy słów, zwrotów i terminów, których najbardziej potrzebujemy. Dodatkowo możemy również korzystać z materiałów udostępnianych przez innych użytkowników. Swoją wiedzę sprawdzamy z pomocą fiszek, testów i minigier, np. memory. Aplikacja pozwala na wielokanałową naukę – słuchowo, pisemnie i na poziomie wymowy. Quizlet to także świetne narzędzie dla nauczycieli i korepetytorów.
- Duolingo — to aplikacja pomyślana na wzór gry, nagradza zaangażowanie użytkowników odznakami, pozwala konkurować ze znajomymi i odblokowywać kolejne poziomy nauki. Rozpoczynając swoją przygodę z aplikacją, możemy wybrać cel naszej nauki spośród dostępnych obszarów, np. praca, szkoła, podróże i kultura. Lekcje są krótkie i skupione na wybranym temacie, by zmotywować nas do nauki. Trudno znaleźć usprawiedliwienie na to, że brakuje nam na naukę choćby 10 minut w ciągu dnia. Każdy rozdział kończy się testem, po którego przejściu otrzymujemy dostęp do kolejnych zagadnień.