Na efektywność nauki ma pływ wiele czynników. Część ulepszeń można wprowadzić od razu, inne zajmą trochę czasu. W nauce pomagają nie tylko odpowiednie techniki i metody zapamiętywania, ale też rzeczy, o których nie myślimy na co dzień w kontekście szkoły, takie jak ilość snu, dieta, czy aktywność fizyczna.
Co pomaga w nauce? Rady EduHub
1. Uwzględnienie stylu uczenia się
Istnieją cztery style uczenia się: wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk, dotykowiec. Chodzi o różne sposoby przyswajania wiedzy: jedni najlepiej robią to, używając wzroku, inni słuchu, jeszcze inni ruchu, a jeszcze inni dotyku. Nie ma czystych typów, ale warto spróbować różnych i porównać, które metody nauki najlepiej się sprawdzą u danej osoby.
2. Stały rozkład dnia
W efektywnej nauce pomaga stały rozkład dnia, czyli wykonywanie pewnych czynności o możliwie stałych godzinach. Ważne jest rozplanowanie czasu na posiłki, obowiązki związane ze szkołą, odpoczynek i sen. Wprowadzenie rutyny przyczynia się do lepszego samopoczucia fizycznego i psychicznego.
3. Picie wody
Odpowiednie nawadnianie jest niezbędne do dobrej pracy mózgu: wpływa na zapamiętywanie i koncentrację. A jest czymś, o czym często zapominamy. Dzieci w wieku od 1 do 3 lat powinny pić ok. 1,3 litra wody dziennie. Dzieci w wieku 7-9 lat – ok.1,9 litra. Chłopcy w wieku 10-12 lat potrzebują 2,1 litra wody, a w wieku 16-18 lat – 2,5 litra wody. Dziewczęta w wieku 10-12 lat powinny spożywać 1,9 litra płynów, natomiast od 16 roku życia – 2 litry. Warto pamiętać, żeby pić takie ilości wody o każdej porze roku, a nie tylko latem.
4. Odpowiednia dieta
To, czym żywią się dzieci i młodzież wpływa na prawidłowy rozwój i pracę mózgu. Dieta powinna być bogata w białka, zdrowe tłuszcze (oleje roślinne, orzechy i nasiona), witaminy i minerały. Warto regularnie spożywać warzywa i owoce. Najlepiej unikać cukru, soli, słodzonych napoi, słodyczy i przetworzonej żywności.
5. Dobre warunki do nauki w domu
Podczas odrabiania lekcji czy nauki w domu, warto zadbać o odpowiednie warunki. Należy za każdym razem przewietrzyć pokój – dotlenienie organizmu jest istotne. Tlen wpływa na koncentrację i zapamiętywanie. Ważne jest też zadbanie o dobre oświetlenie i odpowiednią temperaturę. Na skupienie uwagi pomoże też unikanie silnych bodźców i rozpraszaczy. Lepiej wyłączyć telefon na czas nauki.
6. Odpowiednia ilość snu
Sen sprawia, że nasz organizm się regeneruje i mamy nową energię do działania. Ponadto sen pomaga mózgowi przetwarzać informacje i utrwalać je w pamięci. Aby sen był regenerujący, należy zadbać o jego odpowiednią ilość, która często jest indywidualna. Najlepiej unikać używania smartphone tuż przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu się.
7. Odpowiednia ilość ruchu
Do prawidłowego rozwoju i efektywnej nauki potrzebna jest też aktywność fizyczna. Dzieci poznają świat w ruchu. Siedzenie nieruchomo w ławce niestety nie sprzyja efektywnej nauce, zwłaszcza wśród najmłodszych uczniów. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu po szkole. Warto też robić przerwy w nauce i wykorzysta je na rozmaite ćwiczenia.