Jak zachęcać dziecko do nauki pisania i kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie ćwiczeń manualnych? Z pewnością jesteś ciekaw, czy Twoje dziecko jest już gotowe, by zacząć przyswajać nowe umiejętności i zacząć swoją przygodę z pisaniem. Psychologowie za wiek, w którym dziecko jest w stanie przyswoić taki rodzaj nauki, określą zaledwie 3 lata, jednak każde z nich ma własne tempo i w innym momencie poczuje się gotowe na początek przygody z pisaniem. Jak rozpocząć naukę i rozwinąć u dziecka zamiłowanie do języka?
Umiejętności potrzebne do nauki pisania rozwijają się podczas wszystkich aktywnych zabaw
Wszystkie zabawy, w których Twoje dziecko rozwija siłę, koordynację, przetwarzanie sensoryczne i umiejętności samoregulacji w zakresie czytania i pisania będą mieć znaczenie dla późniejszej nauki. Przykładowo wspinaczka, bieg, czy gry orientacyjne — chociaż wydaje się, że z nauką pisania mogą nie mieć nic wspólnego, pomagają rozwinąć umiejętności, które wspomogą cały proces nauki pisania. Zadbaj o aktywną zabawę dziecka nie tylko na dworze, ale także w pomieszczeniu, szczególnie gdy dziecko przebywa w nim więcej czasu ze względu na naukę zdalną.
Oswajaj dziecko z czytaniem książek
Czytajcie razem książki codziennie i jeśli macie taką możliwość, stwórzcie z dzieckiem rytuał chodzenia do biblioteki. Pozwól dziecku wybrać książki, które go interesują, a tym samym spraw, by pogłębiając ciekawość nieznanych mu jeszcze historii zmotywować je do nauki pisania i czytania. Przy okazji miło spędzanego czasu wyszukuj w książkach prostszych i z początku krótkich słów, tłumacz ich znaczenia i rozpisuj na kartkach litery, z których się składają.
Zadbaj o motorykę i prawidłowe trzymanie ołówka
Ręce dziecka, które dopiero rozpoczyna przygodę z pisaniem, nie są przygotowane do umiejętności chwytania, a dla nich samych na początku koordynacja może być problemem. Dlatego tak ważne jest dbanie o manualne zdolności naszych dzieci, które najlepiej rozwijać poprzez przyjemną zabawę. Pomóc nam mogą kolorowanki, ciastolina, nawlekanie koralików, zabawy z piaskiem kinetycznym, a także wszelkie gry wymagające precyzji i wizji estetycznej u naszego malucha. Pozwól swojemu dziecku pisać, malować i odkrywać swoje umiejętności artystyczne, a przy okazji i manualne. Postaraj się w ćwiczeniach pisania umieścić na początku proste znaki takie jak pionowe i poziome linie oraz kółka, a następnie przechodź do nauki najprostszych liter.