Jak pokazują nam raporty, co ósme dziecko ma trudności ze skupieniem się w klasie i podczas nauki w domu. Najwięcej energii w szkole mają najmłodsi uczniowie, co ciekawe mimo tego, to właśnie oni mają największy problem ze skoncentrowaniem się na zajęciach. Wynika on najczęściej z powodu niewypracowanej jeszcze samokontroli, która pomagałaby im skupić się na wykonywanym aktualnie zadaniu i opanowaniu materiału.
Do problemów z koncentracją potrafią przyczynić się stres i przytłoczenie, które pojawiają się najczęściej w pierwszych klasach szkoły, lub klasach progowych, które obarczają nasze dzieci dodatkowym stresem i egzaminami. Problemy z koncentracją niejednokrotnie przyczyniają się do pochopnych obaw rodziców związanych z ADHD i niekiedy są powodem do zmartwień. Jak się okazuje, najczęstszymi powodami kłopotów z koncentracją są jednak brak odpowiedniej ilości snu, źle zbilansowana dieta, mało ruchu na świeżym powietrzu i zbyt duża ilość rozpraszaczy. Jeśli wszystkie z wymienionych potrzeb są jednak zaspokojone, a problem ze skupieniem się w trakcie nauki dalej występuje, warto zacząć wykonywać ćwiczenia, które poprawią uważność. Nad koncentracją dzieci pracować możemy codziennie i nie tylko poprzez wykonywanie żmudnych zadań i wprowadzanie dyscypliny, ale przede wszystkim zabawę. Skoro nasi najmłodsi i tak poświęcają jej dużą część swoje wolnego czasu, możemy postarać się, by przynosiła ona także dobre nawyki, które zaowocują w edukacyjnej przyszłości. Jakie zabawy poprawiają pamięć i sprawiają, że dzieci zaczną z łatwością się skupiać na powierzonym im zadaniom?
Pobudź kreatywność
Pobudź umysł swojego dziecka do kreatywnych zabaw. Wykonuj z nim ćwiczenia, które będą wymagały od niego wymyślenia nowatorskich rozwiązań i ruszenia głową. Spraw, by w jego głowie powstała burza mózgu, która da nowe pomysły i rozwiązania na postawiony problem. Porzuć utarte schematy myślenia i przejdź do świata kreatywności, znajdując przy tym nieoczywiste rozwiązania. Świetną zabawą pobudzającą kreatywne myślenie jest wymyślanie historyjek, np. zabawa w 3 historie, która polega na opowiedzeniu jednej prawdziwej historii i dwóch zmyślonych, gdzie nasz przeciwnik musi zgadnąć, która z nich jest tą zgodną z prawdą. Kolejną z podobnych gier są zdania, czyli opowiadanie bajki poprzez jedno zdanie, stosując zasadę naprzemienności. To ćwiczenie to pozwoli Twojemu dziecku puścić wodze fantazji i będzie stymulować jego mózg.
Ćwicz refleks i wzrok
Chyba każdy z nas zna grę w trzy kubki, w której pod jednym z nich ukryta jest przykładowo kostka do gry lub kulka i tylko doskonały refleks i uważność pozwalała nam nie stracić z niej wzroku. Choć zabawa wydawać się może prosta, jest świetnym sposobem na poprawę koncentracji, cierpliwości i uwagi wzrokowej. Przykładem z podobnym działaniem dla dziecięcego umysłu jest rysowanie oburącz, które pobudza półkule mózgowe z resztą nie tylko najmłodszych!
Zapamiętujcie, ile tylko się da!
Staraj się grać ze swoim dzieckiem w gry, które będą ćwiczyć zapamiętywanie. Możesz wykorzystać, lub wykonać grę memory, skorzystać z łamigłówek czy labiryntów. Wszelkie zagadki, w których istotne jest zapamiętywanie i łączenie wątków to także doskonały sposób, na ćwiczenie pamięci. Spróbuj puzzli, znajdywania różnic między obrazkami, krótkich wierszyków na pamięć. Świetnie sprawdzą się także szachy i warcaby!