Metoda szybkiego czytania daje nam nie tylko możliwości szybszego przyswojenia lektury, ale także poprawienia naszej pamięci, zdolności czytania ze zrozumieniem i koncentracji uwagi. Choć wielu wydaje się trudna do opanowania, możliwa jest dla każdego, kto zdecyduje się na systematyczność. Okazuje się, że nawet osoby, które czytają dość wolno — poniżej normy jaką jest 200 słów na minutę, są w stanie poprzez regularność dojść do ponadprzeciętnie szybkiego tempa czytania. Rynek szkół ma nam do zaoferowania cały wachlarz metod, które odpowiednio dostosowane do naszych potrzeb stopniowo nauczą nas selekcjonowania czytanego materiału, eliminacji zjawiska regresji, czy ćwiczeń gałek ocznych.
W jaki sposób uczymy się czytać szybciej?
Sztuka szybkiego czytania polega na jego przyśpieszeniu, jednocześnie nie tracąc zdolności rozumienia czytanego tekstu i logicznego myślenia. Szybciej czytamy w momencie, gdy potrafimy dokonywać sprawnej selekcji materiału oraz antycypacji, czyli przewidywania. Kiedy czytamy tekst, w pierwszej kolejności nasz mózg stara się rozszyfrować informację, jaką mu przedstawiamy, dopiero kolejnym jego krokiem jest zrozumienie go i zapamiętanie.
W jaki sposób rozumiemy tekst?
Co w zasadzie wpływa na rozumienie przez nas czytanego tekstu? Na pewno jego kompozycja, a także ewentualna wielowątkowość i spójność. Rozumienie to nic innego jak przetworzenie w mózgu informacji, jaką czytamy. W procesie tym następuje naturalne zjawisko selekcji, w którym oddzielamy nieznajome dla nas wyrazy, by później łatwiej je zapamiętać.
Na własnym przykładzie wiemy, że ucząc się, nie zapamiętujemy całości tekstu, a znajdujemy słowa klucze, które stają się naszymi ramami do zapamiętania zdań i tematów, jakie powinny poruszać. Nasz mózg filtruje poszczególne słowa, które są dla nas najistotniejszą częścią, by następnie mogły stać się informacją. W metodzie nauki szybkiego czytania rozumienie i zapamiętywanie jest ze sobą nierozłączne.
Najprościej mówiąc, w całym procesie rozumienia tekstu, nasz mózg stara się zakodować informacje, by później dzięki zapamiętaniu móc odtworzyć je w każdej chwili.
Jakie czynniki sprzyjają nauce szybkiego czytania?
Chcąc uzyskać maksymalne skupienie się na tekście, istotne jest, abyśmy nie byli rozpraszani niczym pobocznym. Zalecane jest ograniczenie hałasu i sytuacji, które będą niepotrzebnie odwracać naszą uwagę.
W całym procesie czytania istotne jest również odpowiednie światło, które sprawi, że nasz wzrok nie będzie się tak szybko męczył.
Niemniej ważna jest wielkość i kolor czcionki, oraz to czy w trakcie czytania się one zmieniają- zatem w nauce szybkiego czytania sprzyjać będzie umiejętność mobilności uwagi- czyli przechodzenia z jednego fragmentu tekstu do drugiego niezależnie od tego, czy jest on napisany tą samą czcionką, kolorem, czy stylem. Jeśli potrafimy płynnie „przeskakiwać” pomiędzy różnymi typami tekstów, będziemy czytać szybciej. W zależności od indywidualnych potrzeb czynniki sprzyjające mogą się jednak zmieniać.
Niezależnie od tego, czy szybkie czytanie ma poprawić Twoją jakość pracy, czy zwiększyć możliwości przyswajanej przez Ciebie wiedzy najlepszym sposobem będzie skorzystanie z indywidualnie dobranego kursu, który odpowiednio poprowadzi Cię przez wszystkie etapy nauki.